Amphenol Commercial Products L177DCH37S1AMN
L177DCH37S1AMN picture photo
Mfg. Part Number
L177DCH37S1AMN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177DCH37S1AMN.pdf
Availability of L177DCH37S1AMN
QUANTITY
L177DCH37S1AMN Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DCH37S1AMN
Internal Part NumberEIS-L177DCH37S1AMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DCH37S1AMN
Related LinksL177DCH, L177DCH37S1AMN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DCH37S1AMN Details Description
Related parts for L177DCH37S1AMN
VOLTMETER 300VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 254 TYPE A 12POS datasheet.pdf
CABLE 19COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf