Amphenol Commercial Products L177DCH37S1AMN
L177DCH37S1AMN picture photo
Mfg. Part Number
L177DCH37S1AMN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177DCH37S1AMN.pdf
Availability of L177DCH37S1AMN
QUANTITY
L177DCH37S1AMN Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DCH37S1AMN
Internal Part NumberEIS-L177DCH37S1AMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DCH37S1AMN
Related LinksL177DCH, L177DCH37S1AMN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DCH37S1AMN Details Description
Related parts for L177DCH37S1AMN
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC AUTO SUPERVISOR PWRFAIL 8SOIC datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 2POS 5MM BLUE datasheet.pdf
IC FPGA 230 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 0.3W 0805 datasheet.pdf
TIG CABLE COVER, 2FT, 4IN datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
2.2UF 315V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf