Amphenol Commercial Products L177DFAG15S
L177DFAG15S picture photo
Mfg. Part Number
L177DFAG15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L177DFAG15S.pdf
Availability of L177DFAG15S
QUANTITY
L177DFAG15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFAG15S
Internal Part NumberEIS-L177DFAG15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFAG15S
Related LinksL177D, L177DFAG15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFAG15S Details Description
Related parts for L177DFAG15S
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 8A 3V datasheet.pdf
XBEE PRO RS232 RPSMA datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
KIT DEV FOR CC2540 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf