Amphenol Commercial Products L177DFBH25S1AMNRM6
L177DFBH25S1AMNRM6 picture photo
Mfg. Part Number
L177DFBH25S1AMNRM6
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177DFBH25S1AMNRM6.pdf
Availability of L177DFBH25S1AMNRM6
QUANTITY
L177DFBH25S1AMNRM6 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFBH25S1AMNRM6
Internal Part NumberEIS-L177DFBH25S1AMNRM6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFBH25S1AMNRM6
Related LinksL177DFBH2, L177DFBH25S1AMNRM6 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFBH25S1AMNRM6 Details Description
Related parts for L177DFBH25S1AMNRM6
SWITCH DIP TOP SLIDE 9POS SMD datasheet.pdf
LED WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
RES MO 1W 30K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
LICENSE DYNAM REED ENCODER ECP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 30POS .254M datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf