Amphenol Commercial Products L177DFC37SAJ4
L177DFC37SAJ4 picture photo
Mfg. Part Number
L177DFC37SAJ4
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L177DFC37SAJ4.pdf
Availability of L177DFC37SAJ4
QUANTITY
L177DFC37SAJ4 Order Process
Ship out your order
Specifications of L177DFC37SAJ4
Internal Part NumberEIS-L177DFC37SAJ4
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L177DFC37SAJ4
Related LinksL177DF, L177DFC37SAJ4 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L177DFC37SAJ4 Details Description
Related parts for L177DFC37SAJ4
DIODE GEN PURP 50V 1A MELF datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 266.666MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 50' BLU datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
FUSE F/A TLECOM 35A 170VDC PC MN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 350MW SOD123 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.55 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf