Lumileds L1T2-5070000002800
L1T2-5070000002800 picture photo
Mfg. Part Number
L1T2-5070000002800
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD
Datasheet Download
L1T2-5070000002800.pdf
Availability of L1T2-5070000002800
QUANTITY
L1T2-5070000002800 Order Process
Ship out your order
Specifications of L1T2-5070000002800
Internal Part NumberEIS-L1T2-5070000002800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLUXEON TX
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON TX
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K
Flux @ 85°C, Current - Test275 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test140 lm/W
CRI (Color Rendering Index)70
Current - Max1.5A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package3°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L1T2-5070000002800
Related LinksL1T2-5070, L1T2-5070000002800 Datasheet, Lumileds Distributor
L1T2-5070000002800 Details Description
Related parts for L1T2-5070000002800
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT MPO-MTRJ 12-PLEX datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 27.43MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 400MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 5A TO220F datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
MDL DUAL 1GD 1:1 SM T&R datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf