Lumileds L1T2-5080500002600
L1T2-5080500002600 picture photo
Mfg. Part Number
L1T2-5080500002600
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - White
Brief Description
LED 5000K 80CRI WHITE SMD
Datasheet Download
L1T2-5080500002600.pdf
Availability of L1T2-5080500002600
QUANTITY
L1T2-5080500002600 Order Process
Ship out your order
Specifications of L1T2-5080500002600
Internal Part NumberEIS-L1T2-5080500002600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - White
SeriesLUXEON TX
PackagingTape & Reel (TR)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 5-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test247 lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test-
Current - Test700mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.8V
Lumens/Watt @ Current - Test126 lm/W
CRI (Color Rendering Index)80
Current - Max1.2A
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, No Lead, Exposed Pad
Thermal Resistance of Package3°C/W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L1T2-5080500002600
Related LinksL1T2-5080, L1T2-5080500002600 Datasheet, Lumileds Distributor
L1T2-5080500002600 Details Description
Related parts for L1T2-5080500002600
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Signage 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CUTOFF FIXTURE CONNECTOR datasheet.pdf
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/10/135G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIHUBB ANTENNA CABLE 48" CABLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf