Littelfuse L2004D5TP
L2004D5TP picture photo
Mfg. Part Number
L2004D5TP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252
Datasheet Download
L2004D5TP.pdf
Availability of L2004D5TP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
L2004D5TP Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004D5TP
Internal Part NumberEIS-L2004D5TP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004D5TP
Related LinksL200, L2004D5TP Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004D5TP Details Description
Related parts for L2004D5TP
RES SMD 31.6 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28-SO datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
26/HDR/STR datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 14 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 237K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf