Littelfuse L2004F52
L2004F52 picture photo
Mfg. Part Number
L2004F52
Brief Description
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO202
Datasheet Download
L2004F52.pdf
Availability of L2004F52
QUANTITY
L2004F52 Order Process
Ship out your order
Specifications of L2004F52
Internal Part NumberEIS-L2004F52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State200V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-202 Long Tab
Supplier Device PackageTO-202
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L2004F52
Related LinksL200, L2004F52 Datasheet, Littelfuse Distributor
L2004F52 Details Description
Related parts for L2004F52
IC M-LVDS QUAD LINE DVR 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
I2 DIE 22-18 MMT MECH FEED datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.6 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 90 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.8V 4-USP datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 10ppm 8pF 60 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf