Ohmite L225J100K
L225J100K picture photo
Mfg. Part Number
L225J100K
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100K OHM 5% 225W
Datasheet Download
L225J100K.pdf
Availability of L225J100K
QUANTITY
L225J100K Order Process
Ship out your order
Specifications of L225J100K
Internal Part NumberEIS-L225J100K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L225J100K
Related LinksL225, L225J100K Datasheet, Ohmite Distributor
L225J100K Details Description
Related parts for L225J100K
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
WIRE ST. STRIPPER 83124 datasheet.pdf
CONN HDR 23POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 100C S 10" WHT JACKP NI datasheet.pdf