Ohmite L225J50KE
L225J50KE picture photo
Mfg. Part Number
L225J50KE
Brief Description
RES CHAS MNT 50K OHM 5% 225W
Datasheet Download
L225J50KE.pdf
Availability of L225J50KE
QUANTITY
L225J50KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L225J50KE
Internal Part NumberEIS-L225J50KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L225J50KE
Related LinksL225, L225J50KE Datasheet, Ohmite Distributor
L225J50KE Details Description
Related parts for L225J50KE
IC DIG POT 50K 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 100TAPS 8-MSOP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .05-.12"1000PC datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2.5 WTB LOCK HSG 4CKT datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
GLOBAL SHUTER SENSOR LOW POWER datasheet.pdf
MODULESUPPLY datasheet.pdf
EUROCARD DIN41612 H datasheet.pdf
1000UF 35V 16X16X16 MM 105C 7000 datasheet.pdf