Littelfuse L4004L556
L4004L556 picture photo
Mfg. Part Number
L4004L556
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220
Datasheet Download
L4004L556.pdf
Availability of L4004L556
QUANTITY
L4004L556 Order Process
Ship out your order
Specifications of L4004L556
Internal Part NumberEIS-L4004L556
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Isolated Tab, Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220 Isolated Tab
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L4004L556
Related LinksL400, L4004L556 Datasheet, Littelfuse Distributor
L4004L556 Details Description
Related parts for L4004L556
DIODE GEN PURP 50V 150A DO205AC datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
2061-1 INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIGITAL POL 15A, HORIZ, SMT datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf