Ohmite L50J500E
L50J500E picture photo
Mfg. Part Number
L50J500E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 50W
Datasheet Download
L50J500E.pdf
Availability of L50J500E
QUANTITY
L50J500E Order Process
Ship out your order
Specifications of L50J500E
Internal Part NumberEIS-L50J500E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information270 "E" Series Material Declaration
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L50J500E
Related LinksL50J, L50J500E Datasheet, Ohmite Distributor
L50J500E Details Description
Related parts for L50J500E
IC AUDIO NOTEBOOK AMP SO-56 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PADDLE HOLDER datasheet.pdf
IC SLOTTED HDR ASSY datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
M801 3C 3#20HD PIN PLUG THRD datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
390UF 40V 16.1X33.4 105C RAD datasheet.pdf