Littelfuse L50S200.V
L50S200.V picture photo
Mfg. Part Number
L50S200.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 200A 500V NON STD FAST
Datasheet Download
L50S200.V.pdf
Availability of L50S200.V
QUANTITY
L50S200.V Order Process
Ship out your order
Specifications of L50S200.V
Internal Part NumberEIS-L50S200.V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesL50S
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated500VAC, 450VDC
Current200A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L50S200.V
Related LinksL50S, L50S200.V Datasheet, Littelfuse Distributor
L50S200.V Details Description
Related parts for L50S200.V
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 630MA 560 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 0.453 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf