Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4R75CS
RC1005F4R75CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4R75CS
Brief Description
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4R75CS.pdf
Availability of RC1005F4R75CS
QUANTITY
RC1005F4R75CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4R75CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4R75CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4R75CS
Related LinksRC1005, RC1005F4R75CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4R75CS Details Description
Related parts for RC1005F4R75CS
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
MOUNTING HDWR BRACKET SLOTTED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.4A SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 8VSSOP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
BVZ7.62HP/04/180SH210C BK BX datasheet.pdf
2.5 B/IN HSG datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
PLUG-IN CARD BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf