Visual Communications Company, LLC L58D-Y12-W
L58D-Y12-W picture photo
Mfg. Part Number
L58D-Y12-W
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
LED IND YELLOW DIFF 12V 6" LEAD
Datasheet Download
L58D-Y12-W.pdf
Availability of L58D-Y12-W
QUANTITY
L58D-Y12-W Order Process
Ship out your order
Specifications of L58D-Y12-W
Internal Part NumberEIS-L58D-Y12-W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL58
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
RatingsDC
Voltage12V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.19" (4.83mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating20mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle60°
Termination StyleWire Leads - 6" (152.4mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L58D-Y12-W
Related LinksL58D-, L58D-Y12-W Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L58D-Y12-W Details Description
Related parts for L58D-Y12-W
BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 11POS TIN datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf