Littelfuse L6004D5RP
L6004D5RP picture photo
Mfg. Part Number
L6004D5RP
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252
Datasheet Download
L6004D5RP.pdf
Availability of L6004D5RP
QUANTITY
L6004D5RP Order Process
Ship out your order
Specifications of L6004D5RP
Internal Part NumberEIS-L6004D5RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State600V
Current - On State (It (RMS)) (Max)4A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)33A, 40A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)5mA
Current - Hold (Ih) (Max)10mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L6004D5RP
Related LinksL600, L6004D5RP Datasheet, Littelfuse Distributor
L6004D5RP Details Description
Related parts for L6004D5RP
CONN HEADER 16POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 470K OHM 8SIP datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 836MHZ 0805 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 6A PPAK CHIPFET datasheet.pdf
CONTROL LOG 12 IN 8 OUT 100-240V datasheet.pdf
LED PNL MT 11/16" 24V WT WHITE datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 182VC DO215AB datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf