Amphenol Commercial Products L717DA15PAJ4
L717DA15PAJ4 picture photo
Mfg. Part Number
L717DA15PAJ4
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L717DA15PAJ4.pdf
Availability of L717DA15PAJ4
QUANTITY
L717DA15PAJ4 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DA15PAJ4
Internal Part NumberEIS-L717DA15PAJ4
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DA15PAJ4
Related LinksL717DA, L717DA15PAJ4 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DA15PAJ4 Details Description
Related parts for L717DA15PAJ4
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BUS-DROP GRIP .530-.730" 6.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 56MA 98.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf