Amphenol Commercial Products L717DAH15PURM8
L717DAH15PURM8 picture photo
Mfg. Part Number
L717DAH15PURM8
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DAH15PURM8.pdf
Availability of L717DAH15PURM8
QUANTITY
L717DAH15PURM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DAH15PURM8
Internal Part NumberEIS-L717DAH15PURM8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DAH15PURM8
Related LinksL717DAH, L717DAH15PURM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DAH15PURM8 Details Description
Related parts for L717DAH15PURM8
IC ADC 10BIT MONO W/CLK 18-CDIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 74.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 2A 35 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf