Amphenol Commercial Products L717DB25PT
L717DB25PT picture photo
Mfg. Part Number
L717DB25PT
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717DB25PT.pdf
Availability of L717DB25PT
QUANTITY
L717DB25PT Order Process
Ship out your order
Specifications of L717DB25PT
Internal Part NumberEIS-L717DB25PT
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717DB25PT
Related LinksL717D, L717DB25PT Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717DB25PT Details Description
Related parts for L717DB25PT
IC AMP CTLR DGTL 8CH 64LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight 44-QFN (7x7) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 8TDFN datasheet.pdf
GASKET FABRIC OVER FOAM datasheet.pdf
LED SUB MIN 1.9MM GRN 2.0V 20MA datasheet.pdf