Amphenol Commercial Products L717SDAH15POL2RM8C309
L717SDAH15POL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDAH15POL2RM8C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDAH15POL2RM8C309.pdf
Availability of L717SDAH15POL2RM8C309
QUANTITY
L717SDAH15POL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDAH15POL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L717SDAH15POL2RM8C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDAH15POL2RM8C309
Related LinksL717SDAH15, L717SDAH15POL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDAH15POL2RM8C309 Details Description
Related parts for L717SDAH15POL2RM8C309
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Board Edge, Cutout datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC DOWNCONVERSION MIXER 36TQFN datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/1-05 datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 1.6V 8-SOIC datasheet.pdf