Amphenol Commercial Products L717SDCH37P
L717SDCH37P picture photo
Mfg. Part Number
L717SDCH37P
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717SDCH37P.pdf
Availability of L717SDCH37P
QUANTITY
L717SDCH37P Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDCH37P
Internal Part NumberEIS-L717SDCH37P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDCH37P
Related LinksL717S, L717SDCH37P Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDCH37P Details Description
Related parts for L717SDCH37P
IC MCU 8BIT 8KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
FUSE 350A 1250V 2TN/110 AR CU datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SMT GOLD 10CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf