Amphenol Commercial Products L717SDDG50POL2RM8C309
L717SDDG50POL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDDG50POL2RM8C309
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDDG50POL2RM8C309.pdf
Availability of L717SDDG50POL2RM8C309
QUANTITY
L717SDDG50POL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDDG50POL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L717SDDG50POL2RM8C309
Industrial Solutions
Standard Package500
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3); Mating Side; Female Screwlock (M3)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDDG50POL2RM8C309
Related LinksL717SDDG50, L717SDDG50POL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDDG50POL2RM8C309 Details Description
Related parts for L717SDDG50POL2RM8C309
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 3/8" datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048R/H1505TR 5" datasheet.pdf
IC FPGA 98 I/O 144TQFP datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 50W D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPRINGTERM. ATO CB 0.5-0.8MM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf