Amphenol Commercial Products L717SDDH50POL2RM5
L717SDDH50POL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L717SDDH50POL2RM5
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717SDDH50POL2RM5.pdf
Availability of L717SDDH50POL2RM5
QUANTITY
L717SDDH50POL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717SDDH50POL2RM5
Internal Part NumberEIS-L717SDDH50POL2RM5
Industrial Solutions
Standard Package100
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717SDDH50POL2RM5
Related LinksL717SDDH, L717SDDH50POL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717SDDH50POL2RM5 Details Description
Related parts for L717SDDH50POL2RM5
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W 3.3V 5A datasheet.pdf