Amphenol Commercial Products L717TSAH15POL2RM8C309
L717TSAH15POL2RM8C309 picture photo
Mfg. Part Number
L717TSAH15POL2RM8C309
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717TSAH15POL2RM8C309.pdf
Availability of L717TSAH15POL2RM8C309
QUANTITY
L717TSAH15POL2RM8C309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TSAH15POL2RM8C309
Internal Part NumberEIS-L717TSAH15POL2RM8C309
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTS
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating600V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TSAH15POL2RM8C309
Related LinksL717TSAH15, L717TSAH15POL2RM8C309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TSAH15POL2RM8C309 Details Description
Related parts for L717TSAH15POL2RM8C309
IC ADC 16BIT 135KSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MOUNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 61.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CO-LOCATION TOP CABLE TROUGH datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 0-1BARG .5-4.5V datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
47UF 6.3V 5X6 105C SMD datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 25 V datasheet.pdf