Amphenol Commercial Products L717TWB5W5PP3YRM54
L717TWB5W5PP3YRM54 picture photo
Mfg. Part Number
L717TWB5W5PP3YRM54
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L717TWB5W5PP3YRM54.pdf
Availability of L717TWB5W5PP3YRM54
QUANTITY
L717TWB5W5PP3YRM54 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TWB5W5PP3YRM54
Internal Part NumberEIS-L717TWB5W5PP3YRM54
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) - 5W5
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating-
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TWB5W5PP3YRM54
Related LinksL717TWB5W, L717TWB5W5PP3YRM54 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TWB5W5PP3YRM54 Details Description
Related parts for L717TWB5W5PP3YRM54
FIXED IND 5.6UH 9.5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN STACKER 8POS 0.100" T/H datasheet.pdf
FIXED IND 650NH 54A 0.48 MOHM datasheet.pdf
PEDESTAL COLUMN 5.75X5.75X35" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INDICATOR NEON BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.02% 3/4W 2512 datasheet.pdf
IC DGTL IF VGA 22DB LN 28VFQFPN datasheet.pdf
BOX HOLDUP 1200UF datasheet.pdf