Amphenol Commercial Products L717TWD36W4PESVA218
L717TWD36W4PESVA218 picture photo
Mfg. Part Number
L717TWD36W4PESVA218
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 36 (32 + 4 Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
L717TWD36W4PESVA218.pdf
Availability of L717TWD36W4PESVA218
QUANTITY
L717TWD36W4PESVA218 Order Process
Ship out your order
Specifications of L717TWD36W4PESVA218
Internal Part NumberEIS-L717TWD36W4PESVA218
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesTW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions36 (32 + 4 Power)
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
Contact TypeSignal and Power
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange Feature-
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L717TWD36W4PESVA218
Related LinksL717TWD36, L717TWD36W4PESVA218 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L717TWD36W4PESVA218 Details Description
Related parts for L717TWD36W4PESVA218
CAP TANT 6.8UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
IC ENCODER HALL SENSOR 16-QFN datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf