Visual Communications Company, LLC L75R-R24-2211T
L75R-R24-2211T picture photo
Mfg. Part Number
L75R-R24-2211T
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
24V RED LED TERMINAL
Datasheet Download
L75R-R24-2211T.pdf
Availability of L75R-R24-2211T
QUANTITY
L75R-R24-2211T Order Process
Ship out your order
Specifications of L75R-R24-2211T
Internal Part NumberEIS-L75R-R24-2211T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesL75
TypeLED
Lamp ColorRed
Lens ColorRed
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.38" (9.65mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L75R-R24-2211T
Related LinksL75R-R2, L75R-R24-2211T Datasheet, Visual Communications Company, LLC Distributor
L75R-R24-2211T Details Description
Related parts for L75R-R24-2211T
CONN EDGECARD 36PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
MODULAR CRIMP HEAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 66MM datasheet.pdf
IC FPS SWITCH PWM/SENSEFET 8LSOP datasheet.pdf
200 VAC POWER CABLE datasheet.pdf