Amphenol Commercial Products L777DB25PAJ4
L777DB25PAJ4 picture photo
Mfg. Part Number
L777DB25PAJ4
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L777DB25PAJ4.pdf
Availability of L777DB25PAJ4
QUANTITY
L777DB25PAJ4 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777DB25PAJ4
Internal Part NumberEIS-L777DB25PAJ4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesBoard Guide, Dust Cap
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777DB25PAJ4
Related LinksL777DB, L777DB25PAJ4 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777DB25PAJ4 Details Description
Related parts for L777DB25PAJ4
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT IDC 50POS 28-26 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.18 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 84POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 410MW SOD123 datasheet.pdf