Amphenol Commercial Products L777DD50PAM4B
L777DD50PAM4B picture photo
Mfg. Part Number
L777DD50PAM4B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L777DD50PAM4B.pdf
Availability of L777DD50PAM4B
QUANTITY
L777DD50PAM4B Order Process
Ship out your order
Specifications of L777DD50PAM4B
Internal Part NumberEIS-L777DD50PAM4B
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777DD50PAM4B
Related LinksL777DD, L777DD50PAM4B Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777DD50PAM4B Details Description
Related parts for L777DD50PAM4B
OSC XO 32.514MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KIT DEV XP MODULE FOR WINDOWS CE datasheet.pdf
CONN SMB PLUG - RG-174 1M datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 10MH CHA MNT datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 10POS datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 0.5% 3W 3637 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf