Amphenol Commercial Products L777DFC37PT
L777DFC37PT picture photo
Mfg. Part Number
L777DFC37PT
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777DFC37PT.pdf
Availability of L777DFC37PT
QUANTITY
L777DFC37PT Order Process
Ship out your order
Specifications of L777DFC37PT
Internal Part NumberEIS-L777DFC37PT
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777DFC37PT
Related LinksL777D, L777DFC37PT Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777DFC37PT Details Description
Related parts for L777DFC37PT
FIXED IND 150UH 1.3A 293 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
89541-910LF QKE HEADER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HOUSING RCPT 2POS datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 100V JB 2220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW UMD2 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 5A TO252-3 datasheet.pdf