Amphenol Commercial Products L777SDC37PA4CH3R
L777SDC37PA4CH3R picture photo
Mfg. Part Number
L777SDC37PA4CH3R
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L777SDC37PA4CH3R.pdf
Availability of L777SDC37PA4CH3R
QUANTITY
L777SDC37PA4CH3R Order Process
Ship out your order
Specifications of L777SDC37PA4CH3R
Internal Part NumberEIS-L777SDC37PA4CH3R
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777SDC37PA4CH3R
Related LinksL777SDC3, L777SDC37PA4CH3R Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777SDC37PA4CH3R Details Description
Related parts for L777SDC37PA4CH3R
RES SMD 590 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 14.18"L X 11.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 300V 1111 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1KV TRANS W/BASE 6LCC datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf