Amphenol Commercial Products L777SDDG50POL2
L777SDDG50POL2 picture photo
Mfg. Part Number
L777SDDG50POL2
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L777SDDG50POL2.pdf
Availability of L777SDDG50POL2
QUANTITY
L777SDDG50POL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of L777SDDG50POL2
Internal Part NumberEIS-L777SDDG50POL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L777SDDG50POL2
Related LinksL777SDD, L777SDDG50POL2 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L777SDDG50POL2 Details Description
Related parts for L777SDDG50POL2
MOSFET N-CH 200V 28A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN 11AWG GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 12-TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf