Vishay/Dale RNC50H1021BSB14
RNC50H1021BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1021BSB14
Brief Description
RES 1.02K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1021BSB14.pdf
Availability of RNC50H1021BSB14
QUANTITY
RNC50H1021BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1021BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1021BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1021BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1021BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1021BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1021BSB14
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 3' WHT datasheet.pdf
CONN HEADR 26POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.1A SYNC 6SON datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 4.2A datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 85V 8-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf