Amphenol Commercial Products L77DA15S1AMN
L77DA15S1AMN picture photo
Mfg. Part Number
L77DA15S1AMN
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
L77DA15S1AMN.pdf
Availability of L77DA15S1AMN
QUANTITY
L77DA15S1AMN Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DA15S1AMN
Internal Part NumberEIS-L77DA15S1AMN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DA15S1AMN
Related LinksL77DA1, L77DA15S1AMN Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DA15S1AMN Details Description
Related parts for L77DA15S1AMN
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES MO 2W 0.75 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28DIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE SKT datasheet.pdf