Amphenol Commercial Products L77DA15SOL2R063
L77DA15SOL2R063 picture photo
Mfg. Part Number
L77DA15SOL2R063
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DA15SOL2R063.pdf
Availability of L77DA15SOL2R063
QUANTITY
L77DA15SOL2R063 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DA15SOL2R063
Internal Part NumberEIS-L77DA15SOL2R063
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DA15SOL2R063
Related LinksL77DA15, L77DA15SOL2R063 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DA15SOL2R063 Details Description
Related parts for L77DA15SOL2R063
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
LED MOD 6.7W MINI ZENIGATA 3000K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf