Amphenol Commercial Products L77DDF50S
L77DDF50S picture photo
Mfg. Part Number
L77DDF50S
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DDF50S.pdf
Availability of L77DDF50S
QUANTITY
L77DDF50S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DDF50S
Internal Part NumberEIS-L77DDF50S
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DDF50S
Related LinksL77D, L77DDF50S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DDF50S Details Description
Related parts for L77DDF50S
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 2.71416K OHM 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 35POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ 1/4WAVE WHIP SMA datasheet.pdf