Amphenol Commercial Products L77DFA15S
L77DFA15S picture photo
Mfg. Part Number
L77DFA15S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder
Datasheet Download
L77DFA15S.pdf
Availability of L77DFA15S
QUANTITY
L77DFA15S Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFA15S
Internal Part NumberEIS-L77DFA15S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFA15S
Related LinksL77D, L77DFA15S Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFA15S Details Description
Related parts for L77DFA15S
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED BLU 12V WIRE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 40A TO247AC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf