Vishay/Dale RWR80S9R76FSS73
RWR80S9R76FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S9R76FSS73
Brief Description
RES 9.76 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S9R76FSS73.pdf
Availability of RWR80S9R76FSS73
QUANTITY
RWR80S9R76FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S9R76FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR80S9R76FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S9R76FSS73
Related LinksRWR80S9, RWR80S9R76FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S9R76FSS73 Details Description
Related parts for RWR80S9R76FSS73
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
D4N-2D31 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 15 MOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
PICK-OFF TERM BLOCK 20-6AWG BLUE datasheet.pdf
40V PNP medium power transistor IC datasheet.pdf