Amphenol Commercial Products L77DFAH15SOL2RM5
L77DFAH15SOL2RM5 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFAH15SOL2RM5
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFAH15SOL2RM5.pdf
Availability of L77DFAH15SOL2RM5
QUANTITY
L77DFAH15SOL2RM5 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFAH15SOL2RM5
Internal Part NumberEIS-L77DFAH15SOL2RM5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFAH15SOL2RM5
Related LinksL77DFAH1, L77DFAH15SOL2RM5 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFAH15SOL2RM5 Details Description
Related parts for L77DFAH15SOL2RM5
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
CONN HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf