Amphenol Commercial Products L77DFB25SU
L77DFB25SU picture photo
Mfg. Part Number
L77DFB25SU
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFB25SU.pdf
Availability of L77DFB25SU
QUANTITY
L77DFB25SU Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFB25SU
Internal Part NumberEIS-L77DFB25SU
Industrial Solutions
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDF
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFB25SU
Related LinksL77DF, L77DFB25SU Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFB25SU Details Description
Related parts for L77DFB25SU
JUMPER-H2788TR/C2065G/H2788TR 4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8.4MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .230" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
TOOL HAND DOUBLE ACTION datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC FREQ MOD EMI REDUCTION 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 3.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf