Amphenol Commercial Products L77DFDH50SOL2RM8
L77DFDH50SOL2RM8 picture photo
Mfg. Part Number
L77DFDH50SOL2RM8
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77DFDH50SOL2RM8.pdf
Availability of L77DFDH50SOL2RM8
QUANTITY
L77DFDH50SOL2RM8 Order Process
Ship out your order
Specifications of L77DFDH50SOL2RM8
Internal Part NumberEIS-L77DFDH50SOL2RM8
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77DFDH50SOL2RM8
Related LinksL77DFDH5, L77DFDH50SOL2RM8 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77DFDH50SOL2RM8 Details Description
Related parts for L77DFDH50SOL2RM8
FIXED IND 22UH 1.75A 92.5 MOHM datasheet.pdf
IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 5POS BLUE datasheet.pdf
DISPLAY DOT MATRX HER 1.2" 5X7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5.9V 17.7W datasheet.pdf