Amphenol Commercial Products L77SDDH50SOL2RM5G
L77SDDH50SOL2RM5G picture photo
Mfg. Part Number
L77SDDH50SOL2RM5G
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
L77SDDH50SOL2RM5G.pdf
Availability of L77SDDH50SOL2RM5G
QUANTITY
L77SDDH50SOL2RM5G Order Process
Ship out your order
Specifications of L77SDDH50SOL2RM5G
Internal Part NumberEIS-L77SDDH50SOL2RM5G
Industrial Solutions
Standard Package100
SeriesSD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L77SDDH50SOL2RM5G
Related LinksL77SDDH5, L77SDDH50SOL2RM5G Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L77SDDH50SOL2RM5G Details Description
Related parts for L77SDDH50SOL2RM5G
DIODE SCHOTTKY 30V 5A MFLAT datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CABLE 40COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
09+09 DIL SMT SHRD PIN HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS BRD-FPC datasheet.pdf
RES 9.09M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf