ST L78L33ABUTR
L78L33ABUTR picture photo
Mfg. Part Number
L78L33ABUTR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
L78L33ABUTR.pdf
Availability of L78L33ABUTR
QUANTITY
L78L33ABUTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L33ABUTR
Internal Part NumberEIS-L78L33ABUTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL78L33AB View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L33ABUTR
Related LinksL78L3, L78L33ABUTR Datasheet, ST Distributor
L78L33ABUTR Details Description
Related parts for L78L33ABUTR
DIODE ZENER 3.3V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 15ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf