ST L78L33ACUTR
L78L33ACUTR picture photo
Mfg. Part Number
L78L33ACUTR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A SOT89-3
Datasheet Download
L78L33ACUTR.pdf
Availability of L78L33ACUTR
QUANTITY
L78L33ACUTR Order Process
Ship out your order
Specifications of L78L33ACUTR
Internal Part NumberEIS-L78L33ACUTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsL78L33AC View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)1.7V @ 40mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78L33ACUTR
Related LinksL78L3, L78L33ACUTR Datasheet, ST Distributor
L78L33ACUTR Details Description
Related parts for L78L33ACUTR
INVERTER DIMMING DUAL OUTPT CCFL datasheet.pdf
CONN HOOD IDC D-SUB 9POS datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 1200RES 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
4 X 12 HEADER INSERTION MODULE datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf