ST L78M24CV-DG
L78M24CV-DG picture photo
Mfg. Part Number
L78M24CV-DG
Brief Description
IC REG LDO 24V 0.5A TO220
Datasheet Download
L78M24CV-DG.pdf
Availability of L78M24CV-DG
QUANTITY
L78M24CV-DG Order Process
Ship out your order
Specifications of L78M24CV-DG
Internal Part NumberEIS-L78M24CV-DG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output24V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)2V @ 350mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 40V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L78M24CV-DG
Related LinksL78M2, L78M24CV-DG Datasheet, ST Distributor
L78M24CV-DG Details Description
Related parts for L78M24CV-DG
CORD PATCH PIN TIP PLUG 60" BLK datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SOIC datasheet.pdf
BOOT FOR LIGHTCRIMP XTC ST CONN datasheet.pdf
ANT DUCK EXTERIOR RP TNC N-MALE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 34A D2PAK datasheet.pdf
GREEN CARD EDGE .100 X .200 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf