Littelfuse LA060URD33TTI2000
LA060URD33TTI2000 picture photo
Mfg. Part Number
LA060URD33TTI2000
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 2000A 600VAC
Datasheet Download
LA060URD33TTI2000.pdf
Availability of LA060URD33TTI2000
QUANTITY
LA060URD33TTI2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA060URD33TTI2000
Internal Part NumberEIS-LA060URD33TTI2000
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current2kA
Package / CaseRectangular
Size / Dimension1.992" L x 2.933" W x 3.197" H (50.60mm x 74.50mm x 81.20mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t950
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA060URD33TTI2000
Related LinksLA060URD, LA060URD33TTI2000 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA060URD33TTI2000 Details Description
Related parts for LA060URD33TTI2000
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/2.5V 0.15A 8WLP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf