Littelfuse LA120URD70LI0350
LA120URD70LI0350 picture photo
Mfg. Part Number
LA120URD70LI0350
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 1200VAC
Datasheet Download
LA120URD70LI0350.pdf
Availability of LA120URD70LI0350
QUANTITY
LA120URD70LI0350 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA120URD70LI0350
Internal Part NumberEIS-LA120URD70LI0350
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1200VAC (1.2kV)
Current350A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension2.854" L x 1.575" W x 1.773" H (72.50mm x 40.00mm x 45.03mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t28
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA120URD70LI0350
Related LinksLA120URD, LA120URD70LI0350 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA120URD70LI0350 Details Description
Related parts for LA120URD70LI0350
RES 12 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.3V/3.3V DL 12WDFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN FPC/FFC 40POS .5MM datasheet.pdf