Vishay/Dale RN60C1201BBSL
RN60C1201BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1201BBSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1201BBSL.pdf
Availability of RN60C1201BBSL
QUANTITY
RN60C1201BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1201BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1201BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1201BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1201BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1201BBSL Details Description
Related parts for RN60C1201BBSL
IC FLASH 1MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RELAY DUAL 25A 240V ZC 17-32VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V/1.8V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
TERM BLK 175A 300V 3POS MNT ENDS datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf