Littelfuse LA15QS62
LA15QS62 picture photo
Mfg. Part Number
LA15QS62
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE SEMICONDUCTOR 6A 150VAC
Datasheet Download
LA15QS62.pdf
Availability of LA15QS62
QUANTITY
LA15QS62 Order Process
Ship out your order
Specifications of LA15QS62
Internal Part NumberEIS-LA15QS62
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesLA15QS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated150VAC, 150VDC
Current6A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LA15QS62
Related LinksLA15, LA15QS62 Datasheet, Littelfuse Distributor
LA15QS62 Details Description
Related parts for LA15QS62
CONN RECEPT 100POS W/O POST SMD datasheet.pdf
TOOL EXTRACTOR MALE TERM RP13 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INV OPEN DRAIN 14SOIC datasheet.pdf
SOLDERING IRON datasheet.pdf
BOARD DEMO 3PH BLDC CTLR MTD6505 datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 163.77 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf